Question Details

(Solution Download) PCB Corporation manufactures a single product. Monthly production costs incurred in the manufacturin


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PCB Corporation manufactures a single product. Monthly

 

production costs incurred in the manufacturing process are shown

 

below for the production of 3,000 units. The utilities and

 

maintenance costs are mixed costs. The fixed portions of these

 

costs are $300 and $200, respectively.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Production in Units

 

 

3,000

 

 

Production Costs

 

Direct materials$7,500
Direct labor18,000
Utilities2,100
Property taxes1,000
Indirect labor4,500
Supervisory salaries1,900
Maintenance1,100
Depreciation2,400

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Correct answer.Your answer is correct.

 

Identify the above costs as variable, fixed, or mixed.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cost

 

Direct materials

 

Entry field with correct answer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Direct labor

 

Entry field with correct answer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Utilities

 

Entry field with correct answer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Property taxes

 

Entry field with correct answer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Indirect labor

 

Entry field with correct answer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Supervisory salaries

 

Entry field with correct answer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Maintenance

 

Entry field with correct answer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Depreciation

 

Entry field with correct answer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Show Answer

 

 

Link to Text

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Incorrect answer.Your answer is incorrect. Try again.

 

Calculate variable costs per unit, variable cost per unit for

 

utilities and variable cost per unit for maintenance. Exclude mixed

 

costs in the calculation for variable cost per unit.

 

(Round answers to 2 decimal places e.g.

 

2.25.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Variable cost per unit (Exclude variable cost for utilities and

 

maintenance)

 

$Entry field with incorrect answer

 

Variable cost per unit for utilities

 

$Entry field with incorrect answer

 

Variable cost per unit for maintenance

 

$Entry field with incorrect answer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to Text

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Calculate the expected costs when production is 5,000 units.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cost to produce 5,000 units

 

$

 

 

 

 

 


Solution details:
STATUS
Answered
QUALITY
Approved
ANSWER RATING

This question was answered on: Dec 08, 2020

PRICE: $15

Solution~000652147654192.zip (25.37 KB)

Buy this answer for only: $15

This attachment is locked

We have a ready expert answer for this paper which you can use for in-depth understanding, research editing or paraphrasing. You can buy it or order for a fresh, original and plagiarism-free solution (Deadline assured. Flexible pricing. TurnItIn Report provided)

Pay using PayPal (No PayPal account Required) or your credit card . All your purchases are securely protected by .
SiteLock

About this Question

STATUS

Answered

QUALITY

Approved

DATE ANSWERED

Dec 08, 2020

EXPERT

Tutor

ANSWER RATING

GET INSTANT HELP/h4>

We have top-notch tutors who can do your essay/homework for you at a reasonable cost and then you can simply use that essay as a template to build your own arguments.

You can also use these solutions:

  • As a reference for in-depth understanding of the subject.
  • As a source of ideas / reasoning for your own research (if properly referenced)
  • For editing and paraphrasing (check your institution's definition of plagiarism and recommended paraphrase).
This we believe is a better way of understanding a problem and makes use of the efficiency of time of the student.

NEW ASSIGNMENT HELP?

Order New Solution. Quick Turnaround

Click on the button below in order to Order for a New, Original and High-Quality Essay Solutions. New orders are original solutions and precise to your writing instruction requirements. Place a New Order using the button below.

WE GUARANTEE, THAT YOUR PAPER WILL BE WRITTEN FROM SCRATCH AND WITHIN A DEADLINE.

Order Now